SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROGRAMI

Duyurular RSS

  • Duyuru Yok

Programın Amacı


Süs bitkileri yetiştiriciliği programının amacı ilgili alanda lisans mezunu bireyler ile teknisyen ve işçi arasında görev yapacak elemanları yetiştirmektir. Gelişmekte olan bir sektör olması nedeniyle, söz konusu bölüm mezunlarının piyasadaki mevcut açığı kapatacağı düşünülmektedir.


Gereken Nitelikler


Süs bitkileri yetiştiriciliği programında okumak isteyenlerin biyoloji, botanik ve bitki yetiştirmeye meraklı, açık havada çalışmaktan hoşlanan kişiler olmaları gerekmektedir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler


Mezun olan öğrenciye Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programında ön lisans diploması verilir ve mezunlar Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bilim alanında, “Süs Bitkileri Yetiştiricisi” Ön Lisans derecesini alırlar. Fidancılık sektöründe mal üreten firmalar ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarda teknik eleman olarak istihdam edilirler. Bölüm mezunları süs bitkilerinin (ağaç, çalı, yer örtücü ve mevsimlik çiçekler) sağlıklı olarak yetiştirilmesi ve kaliteli ürün elde edilmesi için bilimsel yöntemlerle budama, ayıklama, gübreleme, ilaçlama yöntemlerinin uygulanmasında görev yaparlar.

Çalışma Alanları


Mezun olan öğrenciler; kamu kurumları ile belediyelerin park ve bahçe şube müdürlüklerinde, fide-fidan üretimi yapan özel şirketlerde ve peyzaj firmalarında iş imkânı bulmakta veya kendi işletmelerini kurarak, yetiştiricilik ve fidan üretimi yapabilmektedirler.

Son Güncelleme: 2019-12-31 08:26:47
                                                                                                    

                                                                       Kilis 7 Aralik Universitesi Bilgi Islem Daire Bsk. © 2011-2020                                            

web tasarm